• Aktualności

            • WYCIECZKA DO MUZEUM NARODOWEGO W LUBLINIE

            • Wycieczka do Muzeum Narodowego w Lublinie

              Zamek królewski w Lublinie to wyjątkowy zabytek na polskiej mapie. Jak sugeruje już sama nazwa — budowla służyła niegdyś polskim królom, ale nie tylko. Na przestrzeni wieków była też siedzibą wojsk, a nawet więzieniem. Poza bogatą historią, dodatkowym atutem zamku w Lublinie jest fakt, że część jego elementów zachowała się w świetnym stanie i stanowi zabytek na skalę światową.

              W latach 1831-1915 było tu więzienie carskie dla uczestników walk o niepodległość, między innymi powstańców styczniowych z 1863 roku. Po likwidacji więzienia w 1954 roku i przeprowadzeniu prac remontowych zamek przeznaczono na cele kultury. Od 1957 roku stał się siedzibą główną Muzeum Lubelskiego. Obecnie zbiory Muzeum zgromadzono w kilku działach, m.in.: archeologicznym, numizmatycznym, militariów czy etnograficznym. W galerii malarstwa eksponowany jest słynny obraz Jana Matejki "Unia Lubelska", a także cenne płótna twórców polskich i zagranicznych.

              16 kwietnia br. klasy : pierwsza, druga, trzecia oraz piąta uczestniczyły w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim . Uczniowie zwiedzili wystawy stałe i wystawy czasowe min. wystawę poświęconą polskiej malarce epoki art déco „Tamara Łempicka kobieta w podróży”, wystawą eksponatów archeologicznych odkrytych na ziemiach lubelskich czy wystawę numizmatyczną „Monety i Medale na Ziemiach Polskich od X do XX wieku”. Posługując się wzorami dawnego pisma oraz tradycyjnymi przyborami pisarskimi, takimi jak gęsie pióro, pióro ze stalówką w obsadce, tusz czy atrament doskonaliliśmy naukę pisania na lekcji „Kształcenie zmysłu piękna – nauka kaligrafii”. Podczas warsztatów i ćwiczeń z kaligrafii dzieci rozwinęły zmysł piękna, estetyki, a także poćwiczyli precyzję oraz cierpliwość. Obejrzeli również Kaplicę Trójcy Świętej, jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Ostatnim punktem pobytu było wejść na wieżę (donżon) najstarszą zachowaną budowle wzgórza zamkowego , gdzie można było zobaczyć panoramę Lublina.

              Dzieci uczestniczące w wyciecze następnego dnia w szkole wykonali mapę myśli czyli to co zapamiętali z wizyty w Muzeum Narodowym w Lublinie. Prace naszych uczniów można podziwiać na korytarzu szkolnym.

            • SPEKTAKL TEATRALNY

            • Wyjazd dzieci na spektakl teatralny :)

              Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych wybrały się do CKiP w Kraśniku. Obejrzały spektakl edukacyjny i profilaktyczny pt. „Przygody zazdrosnego Liliputka”, w wykonaniu aktorów z Teatru Króla z Łodzi. Tematyką były zarówno zasady dobrego wychowania, jak i profilaktyka uzależnień. Dzieci dowiedziały się, że w życiu liczą się: prawdomówność, pracowitość, szczerość, uśmiech i pomoc w potrzebie.

              Przedstawienie pokazało dzieciom, że każdy jest inny, każdy ma swoje upodobania oraz przyzwyczajenia i każdego człowieka trzeba szanować.

            • "POŻYTECZNE ODPADY W NASZYCH OGRÓDKACH"-PROJEKT

            • Klasa IV przystąpiła do udziału w projekcie organizowanym przez Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach pod hasłem

              ,, Pożyteczne odpady w naszych ogródkach ".

              Uczniowie przy wsparciu nauczyciela przyrody przeprowadzą doświadczenie ekologiczne mające na celu sprawdzenie wpływu polepszacza glebowego produkowanego przez ZZOK na wzrost i rozwój roślin. Jak widać na załączonych zdjęciach roślinki zostały posadzone.

              Teraz czekamy na efekty.

            • AKCJA CHARYTATYWNA "TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM"

            •             Szkoła Podstawowa we Wronowie po raz drugi przystąpiła do udziału w akcji charytatywnej :

                                                                                 „Twój Dar Serca dla Hospicjum”

                             Już po raz 14. Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie zaprasza wszystkie szkoły z Lubelszczyzny do udziału w akcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Hospicjum.

                          Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 r. Zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Prowadzone formy to: hospicjum domowe, stacjonarne i hospicyjna opieka perinatalna.

                         Idea akcji polega na organizowaniu przez młodzież wydarzeń, np. aukcji prac plastycznych, kiermaszy czy loterii fantowych, podczas których zbierane są środki finansowe, a następnie zostają przekazywane na pomoc i wsparcie podopiecznych lubelskiego hospicjum. Środki przeznaczane są w szczególności na zakup leków, środków higienicznych i pielęgnacyjnych, zakup materiałów opatrunkowych, sprzętu medycznego i na naprawę tego sprzętu.

                          Celem akcji jest edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwienie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.

                          Szkoła Podstawowa we Wronowie będzie organizować kiermasz książek dla dzieci najmłodszych i trochę starszych oraz loterię fantową. W loterii fantowej będzie można zakupić losy w różnych kwotach. Loteria rozpoczyna się 15 kwietnia ( w poniedziałek ). Zachęcamy do przynoszenia fantów na loterię . Można również przynosić własne wypieki: ciasta, ciasteczka, babeczki itd.

                         Zbiórka pieniędzy do puszki w Naszej Szkole rozpocznie się w środę 10 kwietnia 2024r., a trwać będzie do 24 maja 2024r.

              Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkoły do udziału w akcji.

               

              Zachęcamy również do przekazywania 1,5 % podatku :

              Lubelskie Hospicjum dla Dzieci

              im. Małego Księcia

              KRS 000 000 4522

                                                       WIĘCEJ SZCZĘŚCIA JEST W DAWANIU NIŻ W BRANIU !

            • "DZIEŃ BEZ PLECAKA" W NASZEJ SZKOLE

            • „Dzień bez plecaka” w naszej szkole.

              Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 5 kwietnia.

              Nasi uczniowie oraz przedszkolaki wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w min. fotelik dziecięcy, kosze na śmieci, walizki, lampion, garnek, klatka dla kanarka, kosze sklepowe, domek dla lalek, kosze na grzyby, skrzynki ,reklamówki, wózki, pojemnik na ciasto, chlebak , mobilny wieszak na ubrania, samochodzik, taczki, a nawet grill. :) Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje.

              Co ciekawe "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack Day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

              W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany, jako zabawa, forma integracji, ale w szczytnych celach chętnie dołączamy się do takich akcji.

              Filmiki z dzisiejszego dnia można zobaczyć poniżej w linkach :

              https://www.facebook.com/reel/7621748041203676

              https://www.facebook.com/reel/1381859132470221

              https://www.facebook.com/reel/1168923304450078

            • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

            • 💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙

              W dniu 3 kwietnia 2024r. nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zainicjowanego przez ONZ w 2007 roku. Celem tego dnia było zwiększenie świadomości na temat autyzmu, budowanie więzi społecznych, promowanie akceptacji i empatii oraz wspieranie dzieci z autyzmem i ich rodzin. W duchu solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie oraz nauczyciele ubrali się na niebiesko. Gestem tym wyrażono solidarność i empatię wobec osób zmagających się z autyzmem.

               

              Uczniowie klas 1-3 wykazali się kreatywnością, tworząc wspólnie piękną pracę plastyczną w postaci serca z odbitych dłoni w kolorze niebieskim. Ponadto, podczas oglądania filmu mieli okazję zgłębić tematykę autyzmu. Na zajęciach plastycznych uczniowie klas 5 i 6 wykonali prace nawiązujące do tej tematyki. Przygotowano również gazetkę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności z jakimi mierzą się osoby mające to zaburzenie.

               

              Poprzez te działania, społeczność naszej szkoły stara się zrozumieć codzienność osób z autyzmem oraz uczy tolerancji na różnorodność zachowań. Jest to ważny krok w budowaniu bardziej wspierającego i zrozumiałego środowiska dla wszystkich naszych uczniów.

              💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙

               

               

            • WARSZTATY WIELKANOCNE

            • Wielkanoc już blisko, dlatego najwyższy czas aby przygotować świąteczne dekoracje. W związku z tym uczniowie klasy IV-VII 25 i 26 marca br. wzięli udział w warsztatach wielkanocnych. Duża ilość zgromadzonych materiałów oraz ogromna kreatywność uczniów zaowocowała stworzeniem pięknych dekoracji na święta. : ) 🐤

            • WARSZTATY PLASTYCZNE I ŚNIADANIE WIELKANOCNE KLAS I-III

            • W środę 27 marca w Naszej Szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klas I-III już od rana brali udział w wielkanocnych warsztatach plastycznych. Siali rzeżuchę w "doniczkach" po kinder niespodziankach oraz wyplatali koszyczki wielkanocne z papierowych kubeczków. Następnie wszyscy zabrali się do szykowania uroczystego śniadania wielkanocnego. Uczniowie dekorowali stoły na których zagościły jajka, babki, sałatki i inne świąteczne smakołyki. Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do przypomnienia tradycji wielkanocnych. Dzieci z chęcią opowiadały o zwyczajach panujących w ich domach.

            • WYNIKI KONKURSU ,,NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA"

            • WYNIKI KONKURSU

              ,,NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA"

              Serdecznie dziękujemy wszystkim tegorocznym uczestnikom konkursu ,,Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna" za przygotowanie przepięknych wiosennych i oryginalnych prac. Jury miało trudne zadanie, ponieważ prac było bardzo dużo ,a wszystkie wykonane z ogromnym zaangażowaniem , dlatego przyznano trzy miejsca pierwsze, trzy drugie i trzy trzecie oraz wyróżnienie.

              I miejsce:

              Gabriela Ćwiklińska- SP nr 1 Bełżyce

              Antoni Grzelak - SP Poniatowa Kolonia

              Szymon Świątek- SP Wronów

              II miejsce:

              Aleksandra Banach - SP nr 1 Bełżyce

              Kamil Kielar- SP Poniatowa Kolonia

              Dawid Dudek-SP Wronów

              III miejsce:

              Alicja Roszkiewicz- SP nr 1 Bełżyce

              Kacper Nowomiejski - SP Poniatowa Kolonia

              Nikola Kamińska- SP Wronów

              Wyróżnienie:

              Katarzyna Bekier- SP Wronów

              Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

            • PIECZENIE BABECZEK I ŚNIADANIE WIELKANOCNE W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

            • ŚWIĘTA TUŻ TUŻ...

              Dziś w Oddziałach Przedszkolnych odbywało się wielkie pieczenie babeczek wielkanocnych. Na początku dzieci rozpoznawały

              i nazywały przygotowane produkty, omawiały przybory potrzebne do wyrobu ciast, aż w końcu zabrały się do pracy. Zapach piekących się babeczek wypełnił całe przedszkole. Kiedy babeczki były już gotowe dzieci ozdabiały je według własnych pomysłów i fantazji. Wszystkim dzieciom zajęcia kulinarne przypadły do gustu tym bardziej, że tak pięknie przygotowane babeczki były zjedzone na przedszkolnym Śniadanku Wielkanocnym.

              Dzieci podzieliły się również jajeczkiem i złożyły sobie świąteczne życzenia.

              ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIAT WIELKANOCNYCH ORAZ MOKREGO ŚMIGUSA – DYNGUSA.

            • ROZSTRSZYGNIĘCIE KONKURSU W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH „NAJPIEKNIEJSZA PISANKA WIELKANOCNA"

            • Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs pt. „Najpiękniejsza Pisanka Wielkanocna” został rozstrzygnięty.

              Dziękujemy wszystkim dzieciom wraz z Rodzicami, którzy podjęli wyzwanie i wykonali piękną pisankę . Dzieci i Rodzice zaskoczyli nas pomysłowością oraz kreatywnością. W konkursie wzięło udział 17 przedszkolaków. Jury w składzie: Panie Monika Szymańska, Iwona Knap, Justyna Zawadzka oraz Anna Polak postanowiło nagrodzić następujące prace:

              – kategoria I- 3-4 latki:

              I miejsce – Weronika Bogusz

              II miejsce – Michał Barankiewicz

              III miejsce – Zofia Nienajadło

              Wyróżnienie – Zuzanna Józefczak

              – kategoria II- 5-6 latki:

              I miejsce- Kornelia Kalicka

              II miejsce- Michalina Gołofit

              III miejsce – Kacper Bondos

              Wyróżnienie: Aleksandra Michałowska

              Wręczenie nagród odbyło się 26.03.2024 roku.

              Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy dzieciom oraz Rodzicom biorącym udział w konkursie za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę. Mamy nadzieję, że kolejny konkurs w naszym przedszkolu będzie się cieszył równie dużym zaangażowaniem. :) :)

            • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SZKOLE

            • MARZANNO, MARZANNO!

              TY ZIMOWA PANNO!

              ZIMĘ DZIŚ ŻEGNAMY,

              A WIOSNĘ WOŁAMY

              WIOSNO, WIOSNO, WIOSNO

              PRZYBYWAJ!!!

              Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Niskie temperatury i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. 21 marca czyli Pierwszego Dnia Wiosny utarł się zwyczaj topienia marzanny. Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna.

              Nasze przedszkole oraz uczniowie klas I – VI także żegnali zimę i witali wiosnę. Wyruszyliśmy więc wesołą gromadą, na przodzie szła oczywiście MARZANNA – ZIMOWA PANNA. Panowanie zimy zakończyło się na dobre, wreszcie Pani Wiosna mogła poczuć się najważniejsza!

              21 marca w klasach I-III odbyły się również warsztaty kulinarno - plastyczne. Uczniowie pod opieką swoich wychowawczyń mogli wykonać oraz ozdobić babeczki. Wszystkie dzieci ochoczo i z pełnym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Po ostygnięciu babeczek dzieci z apetytem zajadały je w sali. Ich zapach unosił się na całym korytarzu szkolnym.

            • WIZYTA W NASZEJ SZKOLE WICEMINISTER EDUKACJI NARODOWEJ JOANNY MUCHY

            • 16 marca na długo zapadnie nam w pamięci. W naszej Szkole pojawili się wyjątkowi Goście. Odwiedzili nas Wiceminister Edukacji Narodowej Pani Joanna Mucha, Lubelski Kurator Oświaty Pan Tomasz Szabłowski, Wizytator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Pani Barbara Grzesiak, Przyjaciel Naszej Szkoły - Pan Lucjan Orgasiński, Burmistrz Bełżyc Pan Ireneusz Łucka oraz Radna Gminy Bełżyce i Sołtys Sołectwa Wronów Pani Teresa Mazur.

              Podczas spotkania dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny, który z pewnością zauroczył naszych Gości. Uczniowie otrzymali sprzęt sportowy, natomiast nasi Szanowni Goście zapalili iskierkę nadziei w sercach dzieci, rodziców oraz nauczycieli w sprawie rozbudowy naszej Szkoły.

              Składamy serdeczne podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich we Wronowie oraz Rodziców za pomoc w organizacji uroczystości oraz przygotowanie wspaniałego poczęstunku.

              To było bardzo wyjątkowe spotkanie, które zapisało się na kartach historii naszej małej Ojczyzny.

            • KONKURS GRAFOMOTORYCZNY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

            • 06.03.2024r. w Oddziałach Przedszkolnych 3,4 i 5,6 latków odbył się konkurs grafomotoryczny. Każde obecne tego dnia dziecko otrzymało dwie karty pracy z dwoma różnymi zadaniami do wykonania.

              Zadania polegały na kreśleniu po śladzie danego obrazka oraz pisaniu po śladzie kształtów literopodobnych. Wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło 11.03.2024r.

              Po przeanalizowaniu wykonanych prac jury przyznało następujące miejsca:

              I miejsce otrzymali :

              3 latki - Weronika Bogusz

              4 latki - Antoni Malicki

              5 latki - Karol Zarzycki

              6 latki - Marcelina Sprawka

              II miejsce

              3 latki - Zuzanna Józefczak

              4 latki - Zofia Nienajadło

              5 latki - Anna Mianowana

              6 latki - Nikodem Mianowany

              III miejsce

              3 latki - Tymoteusz Mianowany

              4 latki - Antoni Polak

              5 latki - Kacper Bondos

              6 latki - Aleksandra Michałowska

              Gratulujemy :)

            • DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

            • DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

              Dzień Kobiet na stałe wpisał się do kalendarza szkolnego. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, słodkości i życzenia dla małych i tych większych kobiet. W tym roku również nie mogło być inaczej. O dobry nastrój i humor zadbali uczniowie klasy trzeciej, którzy przygotowali krótką inscenizację słowno-muzyczną. Podczas występu chłopcy pokazali jak ważne są kobiety, a dziewczynki zaprezentowały różne rodzaje kobiecej osobowości. Chłopcy zachowali się w tym dniu jak prawdziwi dżentelmeni. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tak miły i kolorowy dzień w naszej szkole.

      • Logowanie

    • Godziny dzwonków

      Wtorek 23.04.2024