"Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój,
Nie noszą ni srebra, ni złota,
Lecz w pierwszym szeregu podąża na bój,
Piechota, ta szara piechota...."
"Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój,
Nie noszą ni srebra, ni złota,
Lecz w pierwszym szeregu podąża na bój,
Piechota, ta szara piechota...."
Jak co roku, uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dzień 11 listopada to symbol naszej Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. To patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości, do poszukiwania jednej, wspólnej drogi.
W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia 8 listopada uczniowie klas IV, V i VI przygotowali uroczysty apel pod opieką pań : Magdaleny Nowakowskiej oraz Anny Rodzik upamiętniający 106 rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym, niepodległym państwem.
Dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Wyrostek podziękowała uczniom za występ. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków oraz doceniła postawę całej społeczności uczniowskiej, która odpowiednim strojem galowym godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości.
Tradycyjnie nasza szkoła przystąpiła do akcji #Szkoładohymnu i o godzinie 11.11 uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania.
5 listopada przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „Puchatek” wybrały się do Teatru Andersena w Lublinie na spektakl pt. „Siedem łóżek malutkiej Popielicy”.
Ten przepiękny pokaz aktorskiego kunsztu lubelskich aktorów opisany został tak:
Popielica to gryzoń, występujący w Polsce szczególnie w górach i na Lubelszczyźnie, wielkością zbliżony do szczura. Jednak w naszej opowieści Popielica jest mała i samotna, bojaźliwa i wstydliwa. W Zielonym Lesie wszystko jest dobrze, każdy dba o swoje bezpieczeństwo i szczęście, zwierzęta funkcjonują w doskonałej symbiozie. Aż do momentu, kiedy Popielica zakłóca ten stan poprzez swoje zaskakujące zachowanie. Co rano ktoś zauważa, że Popielica śpi u niego w domu. Co z tym zrobić? Jak postąpić wobec tak nieprzystającego do naszych zwyczajów postępku? Cała społeczność decyduje się porozmawiać z Popielicą i przywołać ją do porządku. Nie wiedzą jednak, że ona po prostu bardzo boi się spać sama.
„Siedem łóżek malutkiej Popielicy” to opowieść o lęku i sposobach radzenia sobie z nim, o wspólnocie i jej mocy, wreszcie o jakże ważnej potrzebie bliskości. Realizatorzy spektaklu wykorzystali formę tzw. lalek stolikowych i w przestrzeni nawiązali do konstrukcji dziecięcych domków dla lalek. Zielony Las możemy mieć w każdym domu. Spektakl zawiera kilka piosenek, które rozwijają zawarte w opowieści problemy i poprzez muzykę dopełniają tworzonego na scenie świata.
31 października w naszym przedszkolu odbył się Bal Jesienny. Wszyscy udowodnili , że jesień jest kolorowa i radosna. Na balu królowała zabawa przy muzyce i jesiennych piosenkach. Nie zabrakło też innych atrakcji takich jak: konkursy oraz pokaz mody, na którym zaprezentowały swoje jesienne kapelusze. W trakcie balu na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek. Tutaj należy się wielki ukłon w stronę rodziców, którzy wykazali się kreatywnością. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że bal był udany. Teraz każdy przedszkolak wie, w jakie kolory jesienią ubierać należy się!!!
Podczas balu został rozstrzygnięty konkurs pt " Jesienny kapelusz".
Oto wyniki konkursu w kategorii wiekowej 3-4 latków:
Blanka Borowska
Zuzanna Józefczak
Natan Łysiak
W kategorii 5-6 latków:
Zofia Nienajadło
Hanna Jurak
Michalina Gołofit
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom
5 listopada 2024 roku obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominaliśmy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa, ponieważ 5 listopada przypada dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Uczniowie naszej Szkoły przebrali się za ulubionych bohaterów bajek. Na naszych korytarzach można było spotkać księżniczkę, Myszkę Miki, Babę Jagę, Else i Anne, Pszczółkę Maję, Świnke Pepe, Stich'a oraz wiele, wiele innych barwnych postaci. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka.
Przeniesienie naszych uczniów w świat bajek sprawiło im, ale także nauczycielom, dużo radości.
Z okazjii Dnia Edukacji Narodowej nasze przedszkolaki brały udział w konkursie "Moja Pani". Każdy miał za zadanie za pomocą dowolnej techniki stworzyć portret swojej Pani. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki i 5-6 latki.
Oto wyniki konkursu:
W kategorii wiekowej 3-4 latki:
🥇Paulina Sułek
🥈Zuzanna Józefczak
🥉Blanka Borowska
W kategorii wiekowej 5-6 latki:
🥇Kacper Bondos
🥈Izabela Nowak
🥉Anna Mianowana
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.😁
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Szkoła Podstawowa we Wronowie po raz pierwszy przystąpiła do 7 edycji akcji :
„ŚWIĘTY MIKOŁAJ DLA SENIORA”
Domy pomocy społecznej i placówki opieki, zachęcając podopiecznych do pisania listów ze swoimi potrzebami i marzeniami, które trafiają do Świętych Mikołajów, czyli ludzi o wielkich sercach. Chociaż wiemy, że często podarki są dla Seniorów spełnieniem wielu ich podstawowych potrzeb, to wierzymy, że prawdziwym prezentem, realizowanym w ramach akcji są łzy wzruszenia, pokonywanie samotności, budowanie relacji i dostrzeżenie drugiego człowieka. Nie mamy wątpliwości, że to właśnie te prezenty tworzą magię świąt... nie tylko dla Seniorów, ale także dla każdego Świętego Mikołaja, który wybrał list.
Uczniowie z opiekunem SU wybrali list Pani Marii przebywającej w Domu Pomocy Społecznej w Koninie. Pani Maria ma 92 lata, jest osobą leżącą i oprócz zdrowia , o którym najbardziej marzy bardzo chciałaby otrzymać pod choinkę :
komplet pościeli 160/200,
ciepłe bambosze rozmiar 40,
kilka bluzek z długim i krótkim rękawem rozmiar M,
welurowy komplet dresowy rozmiar M,
kosmetyki (krem do twarzy, perfumy),
słodycze, które uwielbia jeść.
W szkole od 5 listopada do 19 listopada będziemy zbierać pieniądze do puszki ( uczniowie codziennie będą odwiedzać klasy i zbierać pieniądze ) , słodycze oraz potrzebne rzeczy dla Pani Marii ( miejsce zbiórki sala nr. 3 ). Chętne osoby zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.
DOBRO WRACA !!!
31 października, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowany został dzień nietypowego outfitu - każdy mógł przyjść do szkoły w dowolnym przebraniu.
Na korytarzach mijaliśmy przedziwne postacie ubrane w przeróżnych konwencjach. Niektóre z nich nawiązywały do tradycji Halloween, inne przypominały postacie z filmów czy też książek, jeszcze inne – były trudne do zidentyfikowania.
Wykonywane były również straszne tatuaże...
Podczas matematycznych zajęć z klasą 4, aby uniknąć psikusa od uczniów, Pani Ada poczęstowała uczniów "strasznymi " cukierkami...psikus lub cukierek
Wszyscy przebrani zasługują na wielkie brawa - za kreatywność, pomysłowość i odwagę .
W ostatnie dni października uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. 🚒🧑🚒
Celem wycieczki była wizyta w Interaktywnym Centrum Edukacji Przeciwpożarowej OGNIK. Uczniowie brali udział w interaktywnych w pokazach, gdzie obserwowali niebezpieczne wypadki i pożary, poznawali zasady bezpieczeństwa a także odbyli szybki kurs przeprowadzania resuscytacji. Zdobyli również informacje na temat profesjonalnego wyposażenia strażaka, m.in. butli powietrznej, huligana, kombinezonu gazoszczelnego itp. Mieli okazję poczuć się jak zawodowi funkcjonariusze straży pożarnej - poćwiczyć wspinaczkę na ściance, jechać starym wozem strażackim, a nawet odebrać telefoniczne zgłoszenie o wypadku/pożarze.
Uczniowie byli zafascynowani strażackim przygodami, które z pewnością robudziły w wielu z nich nowe zainteresowania. W tajniki pracy strażaka wprowadził naszych uczniów st. sekc. Karol Badach, za co serdecznie dziękujemy!👨🚒🚒👩🚒
Uczniowie Szkoły Podstawowej we Wronowie zapalili znicze na cmentarzu wojennym położonym przy drodze Siewalka-Książ. Cmentarz składa się z 6 zbiorowych mogił.
Spoczywa tu 73 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 71 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w lipcu i sierpniu 1915 roku. 🕯️
Jest taki dzień w roku...Kiedy refleksja w serce się wkrada, deszczowy zazwyczaj i zimny...dzień...1-ego listopada.🕯️
To taki czas zadumy, modlitwy nad zmarłych duszami.Choć ICH już nie ma wśród nas...kochamy nadal, więc pamiętamy.
🪔Listopad to miesiąc wspomnień i zadumy,pamiętamy i odwiedzamy tych których nie ma już wśród nas. 🪔
29.10.24 r. przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego Puchatek oraz uczniowie klasy III wybrali się na cmentarz, by uczcić pamięć tych, którzy odeszli. Kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o zmarłych skłania do zadawania pytań o własne miejsce w świecie, podsumowania osiągnięć i zastanowienia się nad przyszłością. Na grobach widzi się kwiaty, wieńce i znicze, będące symbolem żywej pamięci po naszych zmarłych bliskich. To czas kiedy już najmłodsi uczeni są szacunku do życia i świadomości jego przemijania. 🕯️
Pasowanie na przedszkolaka 2024/2025 – wielkie wydarzenie za nami!
24.10.2024 r. w naszym przedszkolu odbyła się ceremonia, która przypominała bardziej galę Oscarów niż tradycyjne pasowanie! Nasze maluchy w pięknych strojach, z minami jak na czerwonym dywanie, były gotowe na swoje wielkie chwile.
Ceremonia rozpoczęła się od występu, w którym dzieci zaprezentowały swoje ulubione wierszyki, a ich występ wzbudził ogromne emocje. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy oraz specjalne medale, symbolizujące ich przynależność do naszej przedszkolnej rodziny. Był to moment pełen dumy i radości, zarówno dla dzieci, jak i dla wszystkich zgromadzonych gości.
Dziękujemy rodzicom za wsparcie i zaangażowanie, a naszym przedszkolakom gratulujemy tego ważnego kroku w ich edukacyjnej podróży.
Teraz już oficjalnie – WITAJCIE W NASZEJ BAJCE! w gronie przedszkolaków!
Każde słowo, każdy wiersz,
W sercach ich rośnie, jak piękny las.
Dziś przedszkole przyjmuje je w krąg,
Witamy serdecznie, jesteście wśród nas!
Przed nami jeszcze wiele wspaniałych wydarzeń, które umocnią naszą wspólnotę i przyniosą nowe, niezapomniane wspomnienia.
Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych 24 października uczniowie klas VII-VIII zorganizowali akcję sprzątania Cmentarza Wojennego we Wronowie.
„Trzeba znaleźć czas na uporządkowanie nagrobku bliskiej osoby, ale dobrze jest zrobić dobry uczynek – posprzątać i zaopiekować się opuszczoną mogiłą – mówili uczniowie klasy VII-VIII.
To nie pierwsza, a na pewno nie ostatnia akcja uczniów naszej szkoły, która czynnie jak co roku porządkuje cmentarz znajdujący się w głębi lasu. Założony został przez Niemców w 1915 roku po II bitwie wronowskiej. Wśród zabitych widnieje polskie nazwisko Waldemara Marciniaka.Wśród 26 niemieckich żołnierzy i 4 z armii austro-węgierskiej, na tym małym cmentarzu znajduje się grób partyzanta z oddziału Hieronima Dekutowskiego "Zapory"- Jurek ps. Góral.
Dnia 17 października 2024 roku uczniowie klasy 5 udali się do Stowarzyszenia Miłośników Koni nr 14 w Bełżycach prowadzone przez ich wychowawcę Aleksandrę Rosińska-Żuchnik .
Uczniowie pomagali w pielęgnacji i przygotowaniu konia do jazdy, bryczką zwiedzali okolice. Ostatnie przejażdżki były już przy blasku księżyca.
W miedzy czasie miło spędzali czas przy wspólnym stole jedząc kiełbaski. Nie obyło się bez integracyjnych zabaw ruchowych, żeby rozgrzać się w ten już zimny wieczór.
24 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Gminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach.
Dzieci z klas I, II i III zaśpiewały "Rotę" (sł. Maria Konopnicka, muz. Feliks Nowowiejski).
Uczniowie klas IV, V i VI wykonały "Pieśń Powstańców 1863 r." (autor słów i melodii nieznany) i tą pieśnią wyśpiewały sobie:
I miejsce w kategorii "klasy IV-VI"
Wszyscy uczniowie zaprezentowali się przepięknie. Laureaci konkursu wezmą udział w zbliżających się obchodach Święta Odzyskania Niepodległości, które odbędzie się 11 listopada w MDK w Bełżycach.
Dnia 18 października 2024 Szkoła Podstawowa we Wronowie wzięła udział w przesłuchaniu do ogólnopolskiego konkursu :
"Do Hymnu!"
zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Do prezentacji przygotowywali się wszyscy uczniowie klas I-VIII. Podczas uroczystości odśpiewane zostały: Mazurek Dąbrowskiego , czyli Hymn Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej, a także Rota oraz Pieśń Powstańców 1863 r.
Utwory wykonane zostały w obecności jury konkursowego: dr hab. szt. Barbary Pazur oraz prof. dr. hab. Elżbiety Krzemińskiej.
Tego dnia uczniów wspierała Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście: reprezentantka władz miejskich Bełżyc : pani Izabela Rudzka – Kaczor, sołtys Wronowa : pani Teresa Mazur, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej we Wronowie oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich we Wronowie.
Serdeczne podziękowania za przepyszne gofry i popcorn dla mam z Rady Rodziców i pań z Koła Gospodyń Wiejskich we Wronowie. Ogromna wdzięczność dla pań : Aleksandry Rosińskiej –Żuchnik i Doroty Anasiewicz za przybycie do naszej szkoły z ważnym gościem : koniem Roger.
Na pamiątkę występu każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom. Za wspaniałe przygotowanie wokalne uczniów serdecznie dziękujemy Pani Marcie Pietraś.
Uczniowie zaprezentowali się znakomicie! Teraz z niecierpliwością oczekują na wyniki konkursu, które znane będą pod koniec listopada.
Ten dzień na pewno pozostanie w naszej pamięci. !
Dnia 16 października 2024 roku uczniowie klas IV-VI udali się na seans filmowy do Kina Teatr Czyn w Poniatowej . Wyjazd odbył się z okazji Dnia Chłopaka.
Uczniowie obejrzeli dwa filmy : „W głowie się nie mieści 2 " i „Gru i Minionki: Pod Przykrywką „.
W drugiej część „W głowie się nie mieści” ponownie możemy podejrzeć, co się dzieje w umyśle nastoletniej już Riley. Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza, od dawna sprawnie działające razem, nie wiedzą, co sądzić o pojawieniu się Obawy, a w dodatku wygląda na to, że nowych gości będzie przybywać… W najnowszym filmie o Gru i jego rodzinie, Gru i Lucy i ich dziewczynki — Margo, Edith i Agnes — witają nowego członka rodziny Gru, Gru Juniora., który uwielbia dręczyć swojego tatę. Gru musi zmierzyć się z nowym przeciwnikiem w postaci Maxime'a Le Łotra i jego dziewczyny, femme fatale Valentiny, a rodzinka zmuszona jest uciekać i ukrywać się przed Le Łotrem.
Kolejnym etapem naszego wyjazdu był spacer po malowniczej Poniatowej oraz obiad w Restauracji pod Kogutem.
Wszyscy w dobrych humorach, uśmiechnięci i zadowoleni powrócili do domu. To był bardzo udany Dzień Chłopaka!
Mamy nadzieję chłopcy, że Wam się podobało!
Powered by aSc EduPage