• Aktualności

            • "SZKOŁA PAMIĘTA"

            • Nasza Szkoła przystąpiła  akcji "Szkoła pamięta”.

               

              To akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

              Tradycyjnie przed Świętem Zmarłych uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I – VIII udali się pod opieką wychowawców na cmentarz wojenny z I wojny światowej we Wronowie

              Cmentarz wojenny we Wronowie znajduje się w głębi lasu na wschód od ostatnich zabudowań wsi. Założony został przez Niemców w 1915 roku po II bitwie wronowskiej.

              Wśród zabitych widnieje polskie nazwisko Waldemara Marciniaka. Świadczy to jedynie o tym, że po wszystkich stronach walczących: Niemców, Austriaków czy Rosjan byli wcielani przez zaborców do wojska Polacy.
                Na tym małym cmentarzu znajduje się grób znanego jedynie z imienia i pseudonimu, nieznanego bliżej partyzanta z oddziału Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Jest to Jurek ps. Góral.                                                   

              Dzieci własnoręcznie wykonały wiązanki, posprzątali groby oraz zapalili  znicze.
              Swoja obecnością, chwilą zadumy, skupienia, modlitwą i zapaleniem znicza chcieliśmy uczcić tych wszystkich, którzy już odeszli. Wchodząc na teren cmentarza warto pamiętać, że stawiamy stopy na ciałach poległych żołnierzy. Placyk i ścieżki to ich groby, pod nimi leżą ich prochy. 

              #SzkołaPamięta

               

            • Śladami pisarzy... wycieczka klas IV-VIII do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego

            • 26 października uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do relaksującego Nałęczowa i malowniczego Kazimierza Dolnego.

              Zwiedzanie rozpoczęli od Chaty Stefana Żeromskiego, która została wybudowana dzięki honorarium z powieści „Popioły”. Ekspozycje w muzeum stanowią autentyczne przedmioty należące do pisarza, pamiątki z podróży, obrazy. Ponadto znajdują się też tam przybory szkolne jego syna. Zbiór pamiątek uzupełniają fotografie rodzinne z różnych okresów życia pisarza i jego rodziny.

              Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Bolesława Prusa, gdzie zgromadzono mnóstwo zdjęć, także wykonanych w Nałęczowie przez samego Prusa i różne pamiątki, jak np. złoty sygnet z herbem, którym pieczętował się ród Głowackich czy replikę biurka z warszawskiego mieszkania Prusa, na którym stoi amerykańska maszyna do pisania Hammond.

              W Nałęczowie można długo spacerować śladami pisarzy i artystów, którzy od XIX wieku tłumnie odwiedzali uzdrowisko, jednak kolejnym punktem wycieczki był Kazimierz Dolny. Pobyt rozpoczęli od przejażdżki meleksami, podczas której Kogucik opowiadał legendy związane z tym miasteczkiem.

              Przejażdżka zakończyła się spacerem po urokliwym Wąwozie Korzeniowym, który jest jednym z około 40 wąwozów na terenie Kazimierza Dolnego!

              Ponadto odwiedzili kościół farny, pospacerowali po Rynku ze studnią i renesansowymi kamienicami, zobaczyli Mały Rynek z synagogą i jatkami żydowskimi.

              W planie zwiedzania były również ruiny zamku, który został spalony i obrabowany w czasie potopu szwedzkiego i w następnych latach popadał w coraz większą ruinę. Na dzień dzisiejszy na murach zamku od strony Wisły urządzono taras widokowy.

              Nie obyło się też bez zakupu pamiątek i pysznego obiadu!

              Mimo że pogoda „płatała figle”, był to bardzo udany dzień!

            • SPEKTAKL "PIĘKNA I BESTIA"

            • Dnia 24 października dzieci z Grup Przedszkolnych 3,4 i 5,6 latków wybrały się na wycieczkę do Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, na spektakl pt. ,,Piękna i Bestia”

              Dzieci w ciszy i w ciemności śledziły z zapartym tchem losy bohaterów. Historia Pięknej
              i księcia zamienionego w Bestię uświadomiły dzieciom, że nie liczy się wygląd zewnętrzny, tylko dobro i zrozumienie, które może nam zaoferować druga osoba. Bardzo ważne jest również to co mamy w sercu.
              Aktorzy, prawdziwa scena, reflektory świateł, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę przedszkolaków, wywołały na twarzach dzieci prawdziwy zachwyt. Była to wartościowa wycieczka.

               

            • KONKURS PLASTYCZNY "MOJA PANI" W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

            • W dniu 13.10.2023 roku w Oddziałach Przedszkolnych 3,4 i 5,6 – latków odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod tytułem „Moja Pani”. Konkurs był adresowany do dzieci z naszego przedszkola. Podczas rozstrzygnięcia konkursu uwzględniono podział na kategorie wiekowe. Do celów nadrzędnych konkursu należało między innymi rozwijanie umiejętności dostrzegania cech charakterystycznych wyglądu swojej nauczycielki, poznawanie różnych technik plastycznych, ćwiczenie zdolności manualnych, a przede wszystkim – bogacenie wyobraźni. Spośród złożonych prac jury wyłoniło miejsca na podium i wyróżnienia. Przed jury stało niezwykle ciężkie zadanie, ponieważ każda z prac była wyjątkowa i przedstawiała Panią widzianą oczami dziecka. Pamiątkowe dyplomy oraz upominki otrzymały wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie. Dzieła naszych przedszkolaków można podziwiać w sali przedszkolnej 5,6 – latków.

            • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

            • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27
              kwietnia 1792 r. W tym roku upamiętnia ono 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji
              Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
              Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 13 października 2023 roku w
              Szkole Podstawowej we Wronowie, odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
              Na uroczystość przybyli nauczyciele oraz uczniowie naszej Szkoły i Oddziałów Przedszkolnych
              W części oficjalnej odbyło się uroczyste przedstawienie przygotowane przez
              uczniów klas III-VII pod kierunkiem p. Anny Postój i p. E. Stachyry. Na koniec uroczystości
              głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Wyrostek, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim
              uczniom Szkoły Podstawowej we Wronowie praz pracownikom naszej Szkoły. Pani dyrektor
              podziękowała także nauczycielom, za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie
              młodych pokoleń.


              Na zakończenie uroczystości uczniowie rozdali nauczycielom czerwone róże, natomiast Pani
              Dyrektor została obdarowana dużym bukietem kolorowych kwiatów. Każdy uczeń naszej
              Szkoły dostał słodki upominek od Pani Dyrektor Małgorzaty Wyrostek.


              Serdeczne podziękowanie składamy Rodzicom za przygotowanie pysznego ciasta.

            • DZIEŃ ZWIERZĄT W PRZEDSZKOLU

            • W Naszym Przedszkolu Dzień Zwierząt uczciliśmy 4 października. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców, poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Dowiedziały się też, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Odbywały się również rozmowy na temat bezdomnych zwierząt i sposobów udzielania im pomocy. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną – wylepiały liśćmi grzywę lwa, układały w całość pocięte obrazki, grały w zwierzęce Memory. Główna atrakcją Dnia Zwierząt były odwiedziny pieska o imieniu Fifi. Dzieci mogły go pogłaskać, przytulić i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

            • WYCIECZKA DO PIEKARNI W KRACZEWICACH

            • WYCIECZKA DO PIEKARNI W KRACZEWICACH


              W dniu 02.10.2023r. Nasze Przedszkolaki wybrały się  na wycieczkę edukacyjną do Kraczewic. Odwiedziliśmy piekarnię Państwa Zubrzyckich. Nie była to jednak zwykła wizyta, a warsztaty rzemieślnicze. Każde dziecko wcieliło się w rolę piekarza od stroju począwszy. Poznaliśmy historię piekarni, zasady jej funkcjonowania. Następnie wszyscy uczyliśmy się wyrabiać ciasto, a potem formować różne bułeczki: chałki, precelki, ptaszki, serduszka jak również różne wytwory wyobraźni. Po ciężkiej pracy na wszystkich czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez piekarzy. Dzieciom bardzo podobała się taka żywa lekcja. Ciężko pracowały, a przy tym świetnie się bawiły. Na koniec wszyscy podziwiali swoje przepyszne prace. Pani właścicielka, która była naszym przewodnikiem i nauczycielem, bardzo pochwaliła pracę naszych dzieci. Była miło zaskoczona, że nawet najmłodsi dali radę. Dzieciaki BRAWO WY ;-) Wszyscy zostali super piekarzami i w nagrodę otrzymali medale.

                  Dziękujemy za miło spędzony czas, doświadczenie jakie wynieśliśmy, serdeczne słowa. Każdy powinien uczestniczyć w takich warsztatach, by docenić trud pracy piekarzy.


            • JESIENNY MARSZ PAMIĘCI Z OKAZJI 84. ROCZNICY POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

            • 30 września Szkoła Podstawowa we Wronowie uczestniczyła w Jesiennym Marszu Pamięci z okazji 84 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania historii o naszych bohaterach oraz zapalenia zniczy na grobach żołnierzy Armii Krajowej w Bełżycach i Matczynie.  Na zakończenie marszu przemawiała do nas córka zmarłej Barbary Krystyny Woś – sanitariuszki oddziałów partyzanckich Armii Krajowej  oraz  WiN (Wolność i Niezawisłość), więzień polityczny okresu komunistycznego, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

            • KONKURS CZYTELNICZY DOTYCZĄCY TWÓRCZOŚCI JANA BRZECHWY DLA KLAS 1-3

            • 29 września w naszej Szkole odbył się konkurs czytelniczy dotyczący twórczości Jana Brzechwy dla klas 1-3. Nasi uczniowie mieli za zadanie pięknie zaprezentować wylosowany wcześniej wiersz słynnego poety. Nie zabrakło więc ,,Klamczuchy", ,,Samochwały" oraz wielu innych znanych wierszy. Dzieci stanęły na wysokości zadania, także konkurencja była wysoka.

              Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła uczennica klasy trzeciej Karolina Darowska prezentując wiersz

              pt.,,Pali sie!".

              W konkursie wyróżniono również Julię Mróz, Lenę Wrostek, Julię Kociołek,Martynę Bondos, Krzysztofa Chaborę, Dawida Struga oraz Jakuba Górniaka . Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

            • XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU "UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ"

            • W roku szkolnym 2023/24 uczniowie klas I i II przystąpili do XII edycji Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci Programować", gdzie nauka kodowania jest traktowana jako z góry zaplanowany proces w którym każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. Z programem "Uczymy Dzieci Programować" nauka podstaw programowania będzie dla uczniów wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą.

            • DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE

            • Z okazji Dnia Chłopaka,

              wszystkim Chłopakom,

              tym starszym i tym młodszym,

              dużo zdrowia i słodyczy

              żeńska część

              Szkoły Podstawowej we Wronowie

              z głębi serca życzy . !

              Wszystkiego najlepszego !

            • DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU

            • 29 września obchodziliśmy w Naszym Przedszkolu szczególne święto czyli Dzień Chłopaka.  W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”. Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień. Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Nie brakło także w tym dniu słodkiego upominku i medalu dla każdego chłopca z okazji owego święta.

            • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

            • 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków, który jest inicjatywą Rady Europy oraz Unii Europejskiej mającą na celu promowanie różnorodności językowej w Europie.  Święto zostało ustanowione w 2001 roku. Nasz szkoła uczestniczyła w jego obchodach.  Uczniowie klas 1-8 zrobili flagi reprezentujące różne kraje europejskie. Na naszym szkolnym korytarzu mogliśmy podziwiać tylko wybrane, które zasłużyły na wyróżnienie:

              Flaga Włoch - wyk. Natalia Kruk

              Flaga Niemiec – wyk. Jakub Górniak

              Flaga Finlandii – wyk. Karolina Darowska

              Flaga Szwecji – wyk. Gabriela Chudecka

              Flaga Francji – wyk. Weronika Szymańska

              Flaga Hiszpanii - wyk. Marta Bogusz - szczególne wyróżnienie

              Flaga Wielkiej Brytanii – wyk. Wioleta Lagiera

              Flaga Stanów Zjednoczonych – wyk. Piotr Czuryszkiewicz


              Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy “ Panie Janie” po angielsku. :)

            • DZIEŃ JESIENI W PRZEDSZKOLU

            • 22 września w Naszym Przedszkolu dzieciaczki obchodziły Dzień Jesieni. Tego dnia Przedszkolaki ubrane były w jesienne kolory i  przyniosły do przedszkola dary jesieni. Cała sala zapełniła się orzechami, kasztanami, szyszkami, żołędziami, dyniami, słonecznikami i wieloma innymi jesiennymi darami. Dzieci segregowały i przeliczały dary,  grały w grę ,,Ja mam, kto ma” oraz układały pocięte w całość obrazki. Uważnie słuchały piosenek o tematyce jesiennej a na zakończenie wykonały wspólną pracę plastyczną z liści, które same powycinały. Cały dzień upłynął nam w miłej i jesiennej atmosferze.

            • ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA

            • „Każdy przedszkolak dobrze wie,
              że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
              od najmłodszego, aż po starszaka,
              wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

              20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

              20.09. w środę kolejny raz obchodziliśmy w Naszym Przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość
              i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom
              i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

              Niech Wasze marzenia się spełniają !!!


            • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI NA LEKCJACH MATEMATYKI

            • 15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.

              Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa,pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

              Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć, potrzebujemy kogoś kto ten talent w nas zauważy.

              Uczniowie klasy IV-VI świętowali Dzień Kropki. Na lekcjach matematyki rozwiązywali zadania z rachunku pamięciowego i kolejności działań z kropką w tle.

            • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

            • Międzynarodowy Dzień Kropki

              15 września dzieci z Oddziałów Przedszkolnych3,4 i 5,6 - latków obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem zajęć było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia  i działania.
              Dzień Kropki jest to również dzień odwagi i zabawy.

              Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Dostrzegaliśmy, że świat składa się z kropek małych i dużych. Kropki gościły w zabawach ruchowych, zajęciach plastycznych jak i matematycznych. Wszystkie dzieci na koniec zajęć ułożyły kolorową stonogę  z kółek różnej wielkości i koloru rozwijając przy tym swoje twórcze myślenie i kreatywność. Tego dnia było bardzo kolorowo i wesoło.

            • ZAJĘCIA MUZYCZNE

            • W dniu dzisiejszym przedszkolaki z grupy 3-4 latków miały pierwsze zajęcia umuzykalniające z Panią Martą. Dzieci uczyły się poruszać do rytmu i tempa muzyki. Jak widać nowe doświadczenia są bardzo przyjemne. Dziękujemy Pani Marto i zapraszamy za tydzień .

            • Narodowe Czytanie 2023

            • Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku, wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

              Podczas tegorocznego Narodowego Czytania, odbywającego się już po raz dwunasty, czytaliśmy „Nad Niemnem ” Elizy Orzeszkowej – utwór szczególny w dziejach naszej literatury. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pan Andrzej Duda, w przesłaniu skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania napisał: To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.

              Uczniowie klas VII i VIII zaprezentowali młodszym kolegom fragmenty powieści, zachęcając do zapoznania się z całą lekturą. 

              Narodowe Czytanie wpisało się na stałe do ważnych przedsięwzięć realizowanych w naszej Szkole. 

      • Logowanie

    • Godziny dzwonków

      Środa 01.05.2024